|

Opis wydarzenia „Piknik pszczelarski – prezentacja dawnych tradycji bartnictwa i pszczelarstwa”

Pszczelarze pracujący przy ulu

3 października 2021 r. (w godz. 11.00-16.00) w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się "Rodzinna niedziela w skansenie. Piknik pszczelarski" (sektor małomiasteczkowy i świętokrzyski).

O godz.12.00 zapraszamy na Mszę Świętą w kościele z Rogowa w intencji pszczelarzy z udziałem pocztu sztandarowego Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chęcinach, Rejonowego Koła Pszczelarzy z Jędrzejowa oraz przedstawicieli Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy.

Z uczestnikami pikniku spotkają się bartnicy i pszczelarze z naszego regionu:
O historii bartnictwa na Kielecczyźnie i technice wykonywania barci kłodowych opowie Marek Grabowski (bartnik). Pokażemy przykład takiej barci, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna (sektor świętokrzyski).
Będzie z nami Gospodarstwo pszczelarskie „Bartnik Chęciński” w Lelusinie, które zaprezentuje techniki i urządzenia wykorzystywane w pszczelarstwie oraz opowie o biologii pszczół.
Prezentację rzeźbienia drewnianego ula przedstawi twórca ludowy - Władysław Gałka.
Z prelekcją o postępach akcji „Pszczoły w mieście” wystąpi Krzysztof Antoszewski.
Marian Błędziński z Pasieki Pszczeli Raj opowie o sposobach pozyskiwania miodu i zaprezentuje strój pszczelarza. Będzie można także skosztować pysznego miodu z Pasieki Pszczeli Raj.
Z prelekcjami wystąpią przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy oraz Rejonowych Kół Pszczelarzy z Chęcin i Jędrzejowa.
Na scenie zaprezentujemy tradycyjne przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z użyciem miodu i innych produktów pszczelich.
W chałupie ze Słupi Starej będzie można obejrzeć wystawę „Kto ma pszczoły, ten ma miód”.
Na stoiskach wystawców zagoszczą różne gatunki miodu, produkty pszczele (wosk, pyłek) oraz wyroby powstałe na bazie miodu (pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze).

Wydarzenie realizowane jest dzięki dofinansowaniu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.