|

Święto Gęsiny – przywrócenie tradycji hodowli, przyrządzania i jedzenia gęsiny

Impreza folklorystyczna „Smaki Gęsiny” odbędzie się 17 października 2021 r. w Parku Etnograficznym w Tokarni, w godz. 11.00-16.00.

Podczas wydarzenia Muzeum chce zaznajomić turystów z tradycjami hodowli gęsi, zwyczajami towarzyszącymi obrządkom (np. darcie pierza) oraz wypromować gęsinę jako atrakcyjny produkt dziedzictwa kulinarnego Regionu Świętokrzyskiego.

W Spichlerzu z Rogowa ponad 10 Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa stanie do udział w konkursie kulinarnym na potrawę z gęsiny. Zaprezentowane dania oceni komisja konkursowa. W maneżu uznany Szef Kuchni Mirosław Ciołak zaprosi na pokaz kulinarny z  przygotowania potraw z gęsiny wraz z degustacją. Dla najmłodszych, w Chałupie ze Złotnik Joanna Biskup - Brykczyńska przeprowadzi warsztaty plastyczne "Idą gąski gęsiego...".
Na scenie wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół Śpiewaczy Kopcowianki oraz Zespół Dąbrowianki. Koło Gospodyń Wiejskich Korytniczanki zaprezentuje pokaz „Darcie pierza”. Instrumentem do realizacji niniejszego zadania będzie wykorzystanie wiedzy i doświadczenia z zakresu obrzędowości ludowej do wzmocnienie kapitału edukacyjnego osób odwiedzających w tym dniu Park Etnograficzny w Tokarni. Prezentacja dawnej obrzędowości wzbogaconej o gwarę jest elementem służącym zachowaniu dziedzictwa lokalnego. Zespoły zaprezentują lokalne piosenki i przyśpiewki napisane dawną gwarą świętokrzyską, charakterystyczną dla dawnego subregionu kielecczyzny.  W imprezie zapowiedziało udział ponad 50 wystawców z produktami lokalnymi, rękodziełem oraz pysznymi potrawami.