Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Województwa Świętokrzyskiego

świętokrzyskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

"Dary Świętokrzyskich Lasów"

22.09.2017

Wspólne grzybobranie z leśnikami rozpocznie imprezę edukacyjno-promocyjną „Dary Świętokrzyskich Lasów”. To już piąta edycja wydarzenia, które odbędzie się 24 września w Kielcach.

Projekt realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci  Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja realizowana w ramach działania 10 - Organizacja i udział w targach, wystawach tematycznych na rzecz prezentacji osiągnięć i promocji polskiej wsi w kraju i za granicą.

Celem projektu jest podniesienie jakości realizacji Programu poprzez promocję obszarów wiejskich województwa świętokrzyskiego, regionalnych potraw tradycyjnych, lokalnej twórczości artystycznej oraz wzmocnienie świadomości i tożsamości kulturalnej mieszkańców naszego regionu. Realizacja operacji umożliwi również przekazanie wiedzy na temat gospodarki leśnej i wykorzystania dobrodziejstwa lasów w postaci owoców, grzybów oraz zwierzyny. Organizacja tego rodzaju wydarzeń bezpośrednio przekłada się na podniesienie jakości życia osób zamieszkujących obszar woj. świętokrzyskiego oraz sprzyja aktywizacji mieszkańców wsi. Przyczynia się również do promocji lokalnej kuchni, folkloru i tradycji.
 
Tegoroczną edycją imprezy rozpocznie wielkie grzybobranie z leśnikami, po którym przy ul. Sienkiewicza w Kielcach odbędzie się piknik z atrakcjami związanymi z promocją skarbów natury kryjących się w świętokrzyskich lasach.

W programie (w godz. 13-16, scena na moście nad Silnicą):
- Podsumowanie efektów grzybobrania: prezentacja zbiorów, wybór najlepszego grzybiarza;
- Konkursy i quizy z nagrodami związane kampanią Lasy Państwowe Zapraszamy;
- Wystąpienie eksperta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach dotyczące grzybów;
- Wykład dr Grzegorza Russaka;
- Wystąpienie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu;
- Instruktaż treningu sportowego w lesie;
- Pokaz karate w wykonaniu Koneckiego Klubu Karate Kyoukushin pod przewodnictwem leśnika Mateusza Garbacza;
- Koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”.

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, ul. Sienkiewicza):
- Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” - stoiska tematyczne nadleśnictw dotyczące szkółkarstwa, zastosowania drewna, pomnika przyrody dąb „Bartek” oraz darów lasu w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo”, atrakcją dla dzieci będzie budowa domku z drewna;
- Stoiska wystawowe instytucji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach);
- Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury – wystawa i sprzedaż podmiotów skupionych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego.
Gościem specjalnym będzie popularny kucharz i znawca kuchni myśliwskiej Grzegorz Russak, który przygotuje zupę grzybową.

Organizatorami wydarzenia są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.
Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

                                                            

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009