Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Województwa Świętokrzyskiego

świętokrzyskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska w Bałtowie

08.10.2019

24.08.2019 r. Centrum Apiterapii „ApiBałt” sp. z o.o. zakończył realizację operacji polegającej na organizacji Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej w Bałtowie z udziałem autorytetów z Polski, Niemiec, Ukrainy i Litwy, która odbyła się podczas XII Świętokrzyskiego Święta Pszczoły.

Projekt był współfinansowany ze środków schematu II Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020.

W trakcie konferencji prezentowane były najnowsze osiągnięcia w zakresie wykorzystania produktów pszczelich w medycynie oraz technologii hodowli pszczół. Prof. Mariusz Gagoś z UMCS omawiał przeciwgrzybiczne właściwości propolisu, prezentując przy okazji wyniki swoich najnowszych badań. Dr Robert Kubina ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podjął się przybliżenia roli produktów pszczelich w profilaktyce chorób nowotworowych.

– Nie do końca jesteśmy w stanie wszystko precyzyjnie zmierzyć, gdyż, co ul, co pasieka, to nieco innych skład, więc trudno o jednoznaczne potwierdzenie, jak w przypadku środków farmakologicznych, że należy stosować takie i takie dawki na konkretne przypadki, ale po prostu to działa – mówił dr Robert Kubina, także powołując się na wieloletnie badania.

Mniej powściągliwi tradycyjnie są naukowcy z Ukrainy i Litwy. Prof. Algirdas Amšiejus z Litwy, którego wykład miał charakter telekonferencji, w sposób bardzo praktyczny omówił zasady pobierania propolisu i wykorzystania go, wraz z dawkowaniem, w apiterapii. Bardzo interesujące efekty zwalczania skutków oparzeń i zranień za pomocą produktów pochodzenia pszczelego zaprezentowali dr Thomas Gloger z Niemiec oraz dr Daniło Szabak z Ukrainy. Konferencję zakończyło wystąpienie prof. Mikołaja Hryboka z Ukrainy, który omówił przygotowanie rodzin pszczelich do zimowania w warunkach ukraińskich.

Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i przebiegała przy zapełnionej do ostatniego miejsca sali wykładowej na bałtowskim „Przystoczu”.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009